Spirit of Volunteerism Awards Sioux Empire

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+Email this to someone

The Spirit of Volunteerism Awards luncheon recognizes the amazing volunteers that make our community tick.

2018 Sioux Empire Nominee’s by category

Youth Award Nominees:
Brianna Balzer nominated by St. Francis House
Bryn Devlin nominated by The Outdoor Campus
Isaac Burchill nominated by The Ransom Church – South Campus
Kaela Wierenga nominated by Tammy & Jason Wierenga
Leo Mullen nominated by Siouxland Heritage Museums
Preston Quissell nominated by Butterfly House & Aquarium
Shelby Specht nominated by Kristi Specht
Sydnie Cloutier nominated by Sanford Health
Trinity Willert nominated by Washington Pavilion of Arts and Science
Zachary Buchholtz nominated by Sanford Health

Group Volunteer Award
American Cancer Society Road to Recovery Volunteers nominated by American Cancer Society
Big Sioux Rocky Mountain Elk Foundation nominated by Ryan Donovan
Chariots for Children nominated by Big Brothers Big Sisters of the Sioux Empire
Good Earth State Park Volunteers nominated by Good Earth State Park
Hal and Jan Frentz nominated by The Salvation Army
Metabank JA Council nominated by Junior Achievement
NAMI Sioux Falls Volunteers nominated by NAMI Sioux Falls
Sioux Empire Community Theatre Build team nominated by Sioux Empire Community Theatre
Sioux Falls Christian School Photography class nominated by Alpha Center
Soroptimist International of Sioux Falls Club nominated by Toy Lending Library of South Dakota
Steve and Kaye Cook nominated by The Salvation Army

Corporate Humanitarian Award – (2 awards will be given)
Avera nominated by Lutheran Social Services Mentoring
Billion Toyota of Sioux Falls nominated by Big Brothers Big Sisters of South Dakota
Citibank – Technology Department nominated by Feeding South Dakota Backpack program
EXIT Realty nominated by Habitat for Humanity of Greater Sioux Falls
Flyboy Donuts nominated by The Salvation Army
Hy-Vee nominated by the Alpha Center
Hy-Vee nominated by The Salvation Army
The Barrel House nominated by Sioux Falls School District
Vern Eide Motorcars nominated by Habitat for Humanity of Greater Sioux Falls

Up and Coming Volunteer Award Nominees:
Bryn Dubs nominated by The Ransom Church
Courtney Hottovy nominated by Sanford Hospice
Cynthia Larson nominated by Alpha Center
Diana A. Randall nominated by Toy Lending Library of South Dakota
John Tobin nominated by Big Brothers Big Sisters of the Sioux Empire
Kristi Kranz nominated by LSS Better Together and Janice Barry
Laura Pommier nominated by National Abstinence Clearinghouse
Shanda Maurcio nominated by JAM Art & Supplies

Shining Bright Volunteer Award Nominees:
Courtney Tielke nominated by Bishop Dudley Hospitality House
Dawn Malsam nominated by Safe Families (The Ransom Church)
Deb Harris nominated by Habitat for Humanity of Greater Sioux Falls
Debbie Pederson nominated by Great Plains Zoo & Delbridge Museum of Natural History
Eimi Ibrahim-Cloutier nominated by Feeding South Dakota Backpack Program
Gregg Moores nominated by The Ransom Church
Jacki Blumenauer nominated by The Ransom Church
Kristi Thurston nominated by The Salvation Army
Lizette Aanenson nominated by Elizabeth Lambert
Marcia King nominated by Sioux Falls CASA
Mary Jackson nominated The Community Outreach
Michelle Solberg nominated by Big Brothers Big Sisters of the Sioux Empire
Sara Timothy nominated by National Abstinence Clearinghouse
Sheila Wassom nominated by Lifescape
Tarin Obbink nominated by The Ransom Church
Terry Burchill nominated by The Ransom Church

Lifetime Volunteer Award Nominees:
Alice Ann Stange nominated by Sunnycrest Village
Alvin Meyer nominated by The Salvation Army
Arlene Jockheck nominated by Senior Companions of South Dakota
Beth Jernberg nominated by Avera McKennan
Carolynn Stavenger nominated by Sioux Falls CASA
Cheryl Ulvestad nominated by The Outdoor Campus
Christi Winter nominated by Sioux Falls Area Humane Society
Clair Halverson nominated by Sanford Health
Darrell Weinacht nominated by Big Brothers Big Sisters of the Sioux Empire
Doug Erickson nominated by First United Methodist Church
Greg Olsen nominated by Siouxland Heritage Museums
Jeaneite Lorenz nominated by Lutheran Social Services Center for New Americans
Lenora Bezpaletz nominated by Washington Pavilion of Arts and Science
Leona Wieland nominated by Soroptimist International of Sioux Falls SD
Londa Vickerman nominated by Avera@Home Hospice
Lou Johnson nominated by Alpha Center
Mark Sinkey nominated by Sanford Hospice
Phyllis Thomspon nominated by Sanford Health
Ricky Anderberg nominated by Active Generations
Ron Mattice nominated by The Salvation Army
Ruth Atkins nominated by Call to Freedom
Shirley Skoglund nominated by Good Samaritan Society – Communities of Sioux Falls
Susan Wright nominated by Butterfly House & Aquarium
Tom Wierenga nominated by Habitat for Humanity of Greater Sioux Falls

PURCHASE YOUR TICKETS TODAY!

All nominees and winners will be recognized at the 2018 Spirit of Volunteerism Awards Luncheon that will be held on May 10th at the Sioux Falls Convention Center from 11:30 am to 1:00 pm. Click here for tickets.

For questions please contact Susie Ryks at susie@helplinecenter.org or call 211.

The Spirit of Volunteerism awards are made possible through the generous support of Midco, Avera, The First National Bank in Sioux Falls, Independent Insurance Agents of Sioux Falls, High Point Networks, Children’s Dental Center and Parkway Orthodontics, First PREMIER Bank/PREMIER Bankcard, MetaBank and Citi.

Share on FacebookPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+Email this to someone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *